Akútna hnačka

Čo je hnačka?

Hnačka je vylučovanie častých vodnatých stolíc, zvyčajne viac ako trikrát denne. Záleží od veku dieťaťa, kedy už hovoríme o hnačke. Dojčatá: Hnačkou nazývame vodnatú stolicu, ktorá je náhle častejšia a redšia ako zvyčajne, opakovane sú v stolici prítomné hlieny alebo krv, je zeleno-hnedá a často zapácha. Väčšie deti: opakovaná riedka vodnatá stolica bez alebo s prímesami hlienu viac ako trikrát denne.

Čo nie je hnačka?

Dojčatá: Novorodenci (deti do 1 mesiaca veku) majú niekedy až 8-10 stolíc denne, často v malých množstvách, ak sú na umelej mliečne výžive (formule), majú spočiatku tiež časté stolice až 8 krát denne, po prvom týždni už menej, do 4 denne. Dojčené deti staršie ako 2 mesiace, majú frekvenciu stolíc veľmi individuálnu, často do 6 denne, niekedy naopak, nemusia mať stolicu aj viac dní. Stolice sú riedke s kúskami “praženičky“, niekedy počas dňa môžu mať aj striekajúcu vodnatú stolicu, je to bežné a nemusí to vyvolávať obavy (kým ich nie je viac ako 3 za sebou). Dojčatá na umelej mliečnej výžive majú zvyčajne stolicu hustejšiu a menej vodnatú ako plne dojčené deti. Farba je zvyčajne žltá, ale niekedy môže mať zelené sfarbenie môže to súvisieť so stravou alebo s prechodným osídlením črievka inými baktériami ako zvyčajne.

Aké sú príčiny hnačky?

Najčastejšími príčinami sú infekcie. V rozvinutých krajinách sú to hlavne vírusy a baktérie, len zriedka parazity. Z vírusov sú dôležité rotavírusy, adenovírusy a enterovírusy. Najčastejšími baktériami, ktoré sa prejavujú hnačkou sú salmonely, kampylobaktérie, E.coli a šigely. Parazitárne infekcie, ktoré spôsobujú hnačky, sú lamblie a kryptosporidy.

Je každá hnačka infekčná?

Nie každá hnačka je spôsobená infekciou, príčinou môžu byť aj iné neinfekčné ochorenia, hlavne ak trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Hnačkou sa môžu prejavovať:

• potravinové alergie – napr. alergia na bielkovinu kravského mlieka

• neznášanlivosť laktózy – najčastejšia neznášanlivosť mliečnych výrobkov

• ochorenia tráviaceho traktu ako napríklad celiakia alebo zápalové ochorenie čreva, syndróm dráždivého čreva

• porušenie rovnováhy v čreve pri liečbe antibiotikami (nie je to alergická reakcia).

Ako sa hnačka prenáša?

Infekčné hnačky sa prenášajú osobným kontaktom, hlavne v rodine alebo v predškolských zariadeniach a detských centrách, v bazénoch, je to ochorenie veľmi nákazlivé. Osoba môže infekciu preniesť hlavne v období, keď má riedke stolice, ale niekedy aj dlhšie. Nakazená môže byť aj voda vo vodných zdrojoch, hlavne v studniach, alebo môže ísť o „otravu jedlom“, keď je v jedle prítomná jedovatá látka (toxín, vytvorený baktériami), a pri nedostatočnej tepelnej úprave alebo pri nesprávnom skladovaní potravín. Šírenie infekcie môže byť

• špinavými rukami

• zašpinenými hračkami, plienkami, povrchmi na toaletách, ale i kuchynským riadom

• nakazenou vodou alebo potravinami

• niektorými domácimi zvieratami

Aké prejavy má dieťa?

Vírusové hnačky u dieťaťa môžu začínať teplotou a vracaním, krátko potom sa pridáva hnačka. Deti sa cítia zle, ale často nevyzerajú choré, majú nechutenstvo. Nekomplikované vírusové hnačky ustúpia do týždňa. Rotavírusy spôsobujú výraznú vodnatú hnačku, často aj s teplotami, priebeh môže byť nezávažný ale i ťažký s vracaním a dehydratáciou, následne s nutnosťou hospitalizácie a intenzívnej liečby.

Pri bakteriálnych infekciách je aj výrazné vracanie, hnačky môžu trvať viac ako týždeň, je prítomná horúčka, deti vyzerajú choro, majú výrazné bolesti brucha, častejšie sa vyskytuje aj krv v stolici. Zväčša si priebeh ochorenia vyžaduje lekárske vyšetrenie, výnimočne je prospešná aj antibiotická liečba (pri kampylobaktériových infekciách).

Pri „otrave jedlom“ je rýchly nástup vracania a hnačky niekoľko hodín po zjedení pokazeného jedla s jedovatými látkami (toxínmi), ktoré sú tvorené baktériami. Často tieto prejavy rýchlo vymiznú do 24 hodín.

Kedy ísť s dieťaťom k lekárovi?

Všetky dojčatá, mladšie ako 6 mesiacov s hnačkou, môžu byť veľmi rýchlo dehydratované, mali by byť vyšetrené pediatrom – kontaktujte svojho lekára.

Bezodkladne kontaktujte lekára, ak má Vaše dieťa:

• známky dehydratácie

• pri plači málo alebo neprítomné slzy

• pri plači málo alebo neprítomné slzy

• suchý jazyk, suché sliznice v ústach (suché pery samotné neznamenajú dehydratáciu)

• suchá chladná koža, mľandravá zvrásnená hlavne na bruchu

• vpadnuté oči

• u malých dojčiat výrazne vpadnutá veľká fontanela (mäkké miesto na vrchu hlavy)

• u dojčiat menej časté močenie ( má menej ako 6 mokrých plienok za deň), nemočenie 6-8 hodín, malé množstvo tmavého moču

• u starších detí nedostatočné močenie za posledných 8-10 hodín

• výrazný smäd

• strata hmotnosti (strata viac ako 5% z hmotnosti)

• spavosť, letargia, nezáujem, alebo naopak nepokoj a dráždivosť

• rýchla akcia srdca, rýchle hlboké dýchanie, alebo miznúci tep na periférii

• únava a malátnosť u staršieho dieťaťa

• krv v stolici

• opakované neutíchajúce vracanie, vracanie zeleného obsahu

• veľký objem častých vodnatých stolíc viac ako 3 dni

• výraznú bolesť brucha

• horúčku (u dojčaťa do 3 mesiacov teplota nad 38°C, u dieťaťa 3-6 mesačného teplota nad 38°C viac ako 24 hodín, u staršieho dieťaťa nad 38°C viac ako 5 dní, alebo teplota nad 40°C viac ako 1 deň alebo teplota nad 39°C neodpovedajúca na liečbu liekmi proti teplote

• slabý príjem až odmietanie tekutín, nezáujem o kŕmenie, nezáujem o príkrmy alebo tuhú stravu u staršieho dieťaťa nie je problém, ak prijímajú dostatok tekutín.

Volajte primárnemu pediatrovi Vášho dieťaťa, podľa možností Vás objedná na vyšetrenie čo najskôr. Ak je po ordinačných hodinách, vyhľadajte Ambulantnú pohotovostnú službu, prípadne volajte linku 155 alebo 112

Manuál na určenie závažnosti zdravotného stavu:
obr. Covid manualov

Aké vyšetrenia môže lekár urobiť?

Zväčša nie sú potrebné žiadne laboratórne vyšetrenia – lekár Vaše dieťa vyšetrí a zhodnotí stav výživy, hydratácie a prítomnosť známok iných ochorení. Infekčné vírusové a väčšina baktériových hnačiek nie sú závažné a pre starostlivosť o dieťa a jeho liečbu nie sú potrebné presné údaje o pôvodcovi. Tie lekár zisťuje pri závažnejšom priebehu ochorenia a pri podozrení na infekcie, ktoré vyžadujú pritiinfekčnú liečbu (zväčša vtedy, ak má dieťa horúčku, hnačky trvajú viac ako týždeň alebo v stolici je prímes krvi a pod) . O vyšetrení vždy rozhoduje lekár. Môže Vás požiadať o vzorku stolice, z ktorej sa dá zistiť pôvodca infekcie: donesiete stolicu do sterilnej nádobky, ktorú Vám môže poskytnúť Váš lekár alebo ju môžete zakúpiť v lekárni.

Ako sa o dieťa postarať?

Väčšina vírusových hnačiek ustúpi sama, len s podpornou liečbou. Niektoré bakteriálne hnačky treba liečiť antibiotikami, parazitárne hnačky je väčšinou treba liečiť liekmi proti parazitom, o tom rozhodne Váš pediater.

Je nevyhnuté dieťa pozorne sledovať, veľkým prínosom je robiť si „denník“: zapisovať si, koľko stolíc bolo za deň, akej konzistencie a farby, koľko krát dieťa močilo, výskyt vracania a iných príznakov, koľko tekutín vypilo.

Nepodávajte protihnačkové lieky. Väčšina liekov, dostupných v lekárňach na voľný predaj, spomaľujú činnosť čriev a zastavujú hnačku. Sú nepotrebné až škodlivé. Hnačka je obrana organizmu pred škodlivými vplyvmi, zbavujeme sa nimi infekčných škodcov (vírusov a baktérií) ale i jedovatých látok. Pri výrazných vodnatých stoliciach s veľkými stratami tekutín je možné po konzultácii s lekárom podávať Smectu, ktorá neovplyvňuje očistnú funkciu čriev, bráni len nadmernému vylučovaniu vody cez zapálenú sliznicu v hrubom čreve, nevstrebáva sa do krvného obehu.

Probiotiká: „zdravé“ baktérie – môžu pomôcť skrátiť trvanie a závažnosť hnačky, nepodávajte pri vracaní a v prvých 24hodinách hnačky.

Mierna hnačka (3-5 vodnatých stolíc za deň)

Dojčené dieťa je naďalej dojčené – ponúkať častejšie ako zvyčajne, po šiestom mesiaci pokračovať v príkrmoch, najmä v ryžových a cereálnych.

Väčšina dojčiat na umelej výžive (adaptované dojčenské mlieka) pri miernych kašovitých stoliciach môže byť kŕmených bežnou formulou. Ak je prítomné výraznejšie bolestivé nafukovanie bruška alebo hnačka trvá viac ako 3 dni, je vhodné nahradiť bežnú formulu dojčenským mliečkom s nízkym obsahom laktózy (mliečny cukor). Dôvodom je horšie trávenie mlieka a mliečnych výrobkov poškodenou sliznicou čreva. S príkrmami pokračovať – vhodné sú ryža, cereálne kaše. Dojčatám je možné ponúkať malé množstvo rehydratačného roztoku po malých lyžičkách (viď Dopĺňanie tekutín – rehydratácia).

Batoľatá a väčšie deti majú vynechať mlieko a mliečne výrobky, podávame ľahké diétne jedlo v menších dávkach.  (vynechanie stravy – lačnenie môže predĺžiť trvanie hnačkovej epizódy, obnova črevných buniek je rýchlejšia, ak je črevo postupne zaťažované stravou a „nehladuje“). Vhodné sú potraviny s obsahom škrobu – ryža, sucháre, čisté toasty, cestoviny, cereálne kaše, z ovocia banány. Tekutiny dopĺňame rehydratačným roztokom alebo nebublinkovou minerálkou. Nepodávame ovocné džúsy (môžu hnačku zhoršiť).

Stredne závažná hnačka (6-9 vodnatých stolíc za deň)

Deti so stredne závažnou hnačkou možno po konzultácii resp. vyšetrení lekárom liečiť aj doma. Treba pamätať, že dieťa v horúčkach stráca tekutiny aj kožou a dýchaním.

Dojčené deti sú naďalej dojčené, u dojčiat na formule je nutné na prvé 4 hodiny vynechať mlieko, neskôr podávať mlieka s nízkym obsahom laktózy (mliečneho cukru).  V diéte starších detí je nutné vynechať mlieko, mliečne výrobky a tuky. Podávame dostatok tekutín, aby neprišlo k dehydratácii – najlepšie rehydratačné roztoky (viď Dopĺňanie tekutín – rehydratácia).

Závažná hnačka (viac ako 10 vodnatých stolíc za deň)

Ak Vaše dieťa prejavuje varovné príznaky, uvedené vyššie, vyhľadajte neodkladne lekárske vyšetrenie. Stav môže vyžadovať intravenóznu rehydratáciu (podávanie tekutín do žily). Zväčša sa po infúzii stav dieťaťa rýchlo zlepší a často nie je potrebná hospitalizácia.

Dopĺňanie tekutín – rehydratačné roztoky:

Hnačkou (prípadne vracaním) dieťa stráca viac tekutín, preto je nevyhnutné zabezpečiť, aby boli nahradené v dostatočnom množstve ale aj v správnom zložení. Najvhodnejšie sú špeciálne tekutiny – voláme ich orálne rehydratačné roztoky (latinsky os – ústa, oralis – ústami), obsahujú nielen vodu ale aj správne množstvá minerálov a cukrov (sacharidov), potrebných ako náhradu stratených tekutín.  Sú veľkou pomocou v domácej starostlivosti o deti s miernou a stredne závažnou hnačkou, vytrvalosť v ich podávaní môže zabrániť dehydratácii a nutnosti infúznej liečby.  Rehydratačné roztoky sú dostupné v lekárňach, neodporúčame si ich pripravovať doma. Ako doplnenie tekutín popri rehydratačných roztokoch slúžia i nesýtené minerálne vody (Budiš, Slatina a pod.) a slabý čierny čaj mierne sladený glukózou (glukopur, hroznový cukor – dostupné v lekárňach). Odporúčané sú i ryžový prípadne mrkvový odvar. Nepodávajte čistú vodu.

Približné množstvá orálneho rehydratačného roztoku (ORR) pri ľahkej strate tekutín (strata 3-5% telesnej hmotnosti)

Dojčené deti: V prvých 4 hodinách podávame medzi dojčením okolo 10ml ORR na kilogram hmotnosti  a tiež 10ml ORR na každú vodnatú stolicu. V priebehu ďalších 24 hodinách pri trvaní hnačky pokračujeme v rovnakom dávkovaní.

Dojčatá na umelom mlieku: V prvých 4 hodinách podávame 30-50ml ORR/kg hmotnosti, na každú vodnatú stolicu pridávame ďalších 50-100ml ORR, mlieko  nepodávame vôbec alebo len bezlaktózovú formulu. V ďalších 24 hodinách podávame bezlaktózovú formulu a ORR v celkovom množstve 100-120ml/kg/24 hodín na prvých 10kg hmotnosti, na každý ďalší kg hmotnosti 50-70ml/24hodín.

Ak Vaše dieťa odmieta rehydratačný roztok, môžete ho ochutiť niekoľkými kvapkami jablkovej šťavy, v krajnom prípade rozriedený džús s vodou v pomere 1:4 (vhodnejšia je šťava s bieleho grepu). Nepodávame nikdy tekutiny s obsahom vyššieho množstva cukru, pretože tie môžu dehydratáciu ešte zhoršiť.

Ako mám zabezpečiť dosť tekutín, keď dieťa aj vracia?

Začnite s podávaním malých množstiev tekutín – po jednej alebo dvoch čajových lyžičkách (5-10ml) každých 10-15minút, neskôr každých 5-10 minút. Môže sa to zdať málo, ale postupne to môže byť až 60 – 120ml za hodinu. Aj opakovane vracajúce deti môžu byť takto úspešne zavodnené, lebo tieto malé množstvá dokáže žalúdok vstrebať medzi vracaním. Ak dieťa toleruje tekutiny v týchto malých množstvách, postupne môžete podávať väčšie hlty menej často. Pri opakovanom vracaní aj malých množstiev tekutiny môžete skúsiť podať zamrznutý rehydratačný roztok vo forme „mini-nanukov“ – do nádoby na ľad nalejete rehydratačný roztok, dáte doň špáradlo a necháte zamrznúť – dieťa olizovaním prijíma také malé množstvo tekutín, ktoré nepodráždi žalúdok a nevyvolá vracanie.

Ako je to s podávaním koly a iných sladených sýtených nápojov?

Napriek častým odporúčaniam (dokonca aj od zdravotníkov) sú tieto nápoje úplne nevhodné, a ich podávanie môže Vášmu dieťaťu zhoršiť zdravotný stav. Obsahujú totiž nevhodné množstvá minerálov a iných látok (napríklad veľké množstvo cukrov a fosforečňanov), ktoré môžu zhoršovať stav hydratácie a tiež poškodzovať sliznicu, poškodenú infekciou.

Aké jedlo ponúkať väčším dojčatám a deťom?

Jedlo má byť ľahko stráviteľné, nedráždivé. Na začiatku má byť jedlo mixované, kašovité, postupne mleté alebo nadrobno posekané (menšie deti).

• zelenina: varená alebo dusená na vode, bez tuku (mrkva, petržlen, zemiaky, cuketa, tekvica)

• ovocie: len potlačený banán, strúhané jablko bez šupky alebo dusené na vode

• kaše: zemiaková, ryžová, krupicová len na vode bez masla a mlieka

• mäso: varené netučné (kuracie, morčacie, teľacie, králičie)

• pečivo: diétne sucháre, staršie biele netukové pečivo, ryžové chlebíčky, výnimočne slané tyčinky bez zrniek a soli, varená biela bezvaječná cestovina, ryžová cestovina

• pri zlepšovaní stavu a formovanej stolici možno zaradiť biely nízkotučný jogurt s probiotickou kultúrou, postupne nízkotučný tvaroh, najemno nastrúhaný eidam s 30% obsahom tuku.

Niektoré recepty:

Ryžový odvar pre dojčatá

50 g umytej ryže uvaríme v 2 litroch vody do rozvarenia (1-1,5hodiny), získame približne 1 liter odvaru, ktorý môžeme použiť na priame podávanie alebo na prípravu formuly.

Diétna mrkvovo-ryžová polievka

Pripravujeme len zo zdravej  mrkvy s nízkym obsahom dusičnanov! 150-250g očistenej na jemno nastrúhanej mrkvy a 50g prepláchnutej ryže uvaríme do mäkka v 1,5 L vody (asi hodinu). Uvarenú mrkvu a ryžu rozmixujeme alebo pretlačíme cez sito, mierne posolíme.

Nevhodné potraviny: mliečne výrobky, sladkosti, tukové keksy, nafukujúca zelenina (kaleráb, kapusta, hrášok, brokolica, karfiol), strukoviny, hríby, tučné mäso, údeniny, párky, vyprážané jedlá, vajíčka, grahamové a celozrnné pečivo, tukové pečivo, mak, orecha, korenené jedlá, zapražené polievky a omáčky.

Ako dlho trvá nezávažná infekčná hnačka?

Väčšina hnačiek u detí je spôsobených jedným z vírusov a sama sa upraví  do jedného týždňa.

Mierna hnačka trvá zväčša od 3 do 6 dní. Zriedkavejšie môže mať dieťa redšie až kašovité stolice  o niekoľko dní dlhšie. Pokým sa Vaše dieťa správa ako zvyčajne, prijíma primerané množstvo tekutín a stravu, riedke stolice Vás nemusia znepokojovať.

Návrat do predškolského alebo školského zariadenia je možný až po úplnej úprave príznakov, hnačku dieťa nesmie mať najmenej 24 hodín. Redšia konzistencia stolice môže pretrvávať aj niekoľko týždňov – sliznica čreva sa musí zotaviť po chorobe. Treba sa vyhýbať mliečnym výrobkom s obsahom laktózy, postupne zavádzať najprv kyslomliečne výrobky.

Ako hnačkám predchádzať?

Ochrániť dieťa pred infekciou, spôsobujúcou hnačky je takmer nemožné, ale môžu napomôcť niektoré opatrenia:

• naučte deti umývať si ruky dôkladne a často mydlom a vodou, hlavne po použití toalety, po kontakte so zvieratami, vždy pred jedením

• umývajte si ruky dôkladne po prebaľovaní, po fajčení, po použití vreckovky, vždy pred prípravou jedla

• udržujte povrchy kúpeľne a toalety čisté, utierajte kľučky a kohútiky na umyvadlách

• umývajte dôkladne zeleninu a ovocie

• umývajte všetky povrchy aj nástroje v kuchyni, ktoré mohli prísť do kontaktu so surovým mäsom, hlavne hydinovým

• uschovajte zakúpené mäso čo najskôr v chladničke pri teplote pod 5°C, pred požitím ich dôkladne tepelne spracujte, po dojedení uskladnite zvyšky neodkladne v chladničke

• nikdy nepite z potokov, prameňov alebo jazier, ak nie je potvrdená bezchybnosť vody, buďte opatrní pri nakupovaní rýchleho občerstvenia z uličných stánkov: nedopečené mäso a ošúpané ovocie alebo zeleninu

• neumývajte misky alebo klietky pre zvieratá v rovnakom priestore, ako pripravujete stravu, oddeľujte priestor na kŕmenie zvierat od priestoru, určeného na rodinné stolovanie